Historia zaczyna się na początku XX wieku
W artykule autorstwa JMR, opublikowanym w portalu Onet dnia 12 listopada 2011 przypomniano historię pensjonatu Ameliówka:
„Przed 110 laty Amelia i Hilary Wieszeniewscy kupili od swego znajomego Feliksa Kosińskiego zadłużony majątek w Mąchocicach. Wybudowali tam – na stoku góry Dąbrówki – okazały dom i w 1907 roku zamieszkali w nim. Nowe gniazdo rodzinne przekształcili wkrótce w malowniczy pensjonat, który zdobył rozgłos i renomę. Gościli w nim m.in. luminarze sztuki, literatury i polityki – wśród nich prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Edward Rydz-Śmigły.”
Artykuł zapowiadał spotkanie z wnuczką Amelii Wieszniewskiej:
„Podczas wtorkowego spotkania w Ciekotach, wnuczka Amelii Wieszeniewskiej – Ewa Kofroń – przybliży sylwetkę swojej babci, zaprezentuje zdjęcia z rodzinnego albumu i stare fotografie ukazujące historię pensjonatu „Ameliówka”. Pokazany zostanie także poświęcony rodzinie Wieszeniewskich film dokumentalny Małgorzaty Chmiel „… mieć dużo siły”- zapowiada kierowniczka „Szklanego Domu” Krystyna Nowakowska.”
realizacja: Malgorzata Chmiel
„Matka Amelii – Stefania Kawecka Ejgird-Szokal – pochodziła z terenów obecnej Białorusi, przed wybuchem powstania styczniowego wyszła za Piotra Kaweckiego. Nowożeńcy zaangażowali się w działalność konspiracyjną, za którą oboje trafili do więzienia. Piotr Kawecki zmarł w niewoli, natomiast Stefania odsiadywała wyrok w Witebsku; tam urodziła córkę Amelię (1863-1939).”Matka Amelii – Stefania Kawecka Ejgird-Szokal – pochodziła z terenów obecnej Białorusi, przed wybuchem powstania styczniowego wyszła za Piotra Kaweckiego. Nowożeńcy zaangażowali się w działalność konspiracyjną, za którą oboje trafili do więzienia. Piotr Kawecki zmarł w niewoli, natomiast Stefania odsiadywała wyrok w Witebsku; tam urodziła córkę Amelię (1863-1939).
Po odzyskaniu wolności wydała się ponownie – drugim jej mężem został Ignacy Ejgird-Szokal. Nowa rodzina przeniosła się do Rostowa nad Donem. Tam młoda Amelia otworzyła dom mody. W pracowni krawieckiej zatrudniła krojczego Hilarego Wieszeniewskiego i tego młodszego od siebie o 12 lat mężczyznę z czasem poślubiła. Z ich związku narodziło się dwoje dzieci – Czesław i Zofia. Rodzice ich są pochowani na cmentarzu w Leszczynach koło Kielc.
W latach 1939-1945 okolice „Ameliówki” były bazą noclegową i zaopatrzeniową ugrupowań Armii Krajowej, m.in. oddziału Wybranieckich. Córka Amelii, Zofia Kofroń pseud. Franciszka i jej mąż Włodzimierz Kofroń „Błysk” byli żołnierzami wywiadu AK. Po wojnie dla uniknięcia represji zamieszkali we Wrocławiu. Włodzimierz tam zmarł w 1958 r., a Zofia wróciła z córką Ewą do Mąchocic. Czesław Wieszeniewski zginął w Katyniu. Ich „Ameliówka” popadła w ruinę i grozi zawaleniem.„
Źródło: